Specjalizacja geoinformacyjna dla studentów historii KUL
Co to jest geoinformacja i systemy informacji geograficznej?
Sytemy Informacji Geograficznej (ang. GIS, Geographic Information Systems) to dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy z pogranicza geografii, kartografii, geodezji oraz informatyki.
Najprościej ujmując Systemy Informacji Geograficznej umożliwiają gromadzenie, przetwarzanie, analizę oraz wizualizację wszelkich danych przestrzennych.
"Sercem" każdego takiego systemu jest przestrzenna baza danych, zaś "duszą" mapy, które służą do przedstawiania tych danych w postaci graficznej.
Do czego służy i gdzie ma zastosowanie geoinformacja?
geodezja oraz planowanie i gospodarka przestrzenna,
geografia i meteorologia,
geologia, archeologia i historia,
ochrona środowiska i przyrody,
gospodarka leśna i rolna,
bezpieczeństwo publiczne,
statystyka i demografia,
turystyka,
geomarketing i...... wiele innych dziedzin
Jakie instytucje korzystają z GIS?
administracja samorządowa i rządowa,
służby bezpieczeństwa publicznego (policja, straż pożarna, pogotowie, wojsko),
"biznes" (telekomunikacja, transport, marketing, usługi związane z rynkiem nieruchomości),
branża badawcza i naukowa (uczelnie wyższe oraz instytucje naukowe)
Po co geoinformacja dla studenta historii?
przygotowuje studenta do badawczego, dydaktycznego oraz prezentacyjnego posługiwania się kartografią oraz analizą geoinformacyjną,
przygotowuje absolwenta historii do pracy w zbiorach kartograficznych bibliotek i instytucji naukowych, sektorze ochrony środowiska oraz turystyce,
praktyczne zastosowanie oprogramowania geoinformacyjnego oraz kartograficznego, obok nowoczesnej analizy historycznej, przygotowuje do pracy w ośrodkach i instytucjach przetwarzania informacji, administracji państwowej, zwłaszcza w sektorach zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz gospodarką leśną, wodną i komunikacyjną etc.
kształcenie w zakresie graficznej i wizualnej prezentacji procesów dziejowych, związanych zwłaszcza z przestrzenią kulturową oraz zjawiskami społeczno-religijnymi wyposaża absolwenta w ważne instrumenty szeroko pojętego sektora edukacji
Co w trakcie specjalizacji?
Specjalizacja trwa dwa lata (4 semestry) i skierowana jest zasadniczo do studentów IV roku (obecnie III roku) studiów stacjonarnych (5-letnich magisterskich). Możliwe jest też przystąpienie do specjalizacji studentów III roku (obecnego II) po uzyskaniu zgody dziekana.
Zajęcia obejmują w sumie 390 godzin dydaktycznych oraz 30 godzin praktyk w Instytucie Geografii Historycznej Kościoła w Polsce (KUL).
Pierwsze dwa semestry poświęcone są głównie przygotowaniu teoretycznemu do pracy (wstęp do kartografii, środowisko geograficzne, historia kartografii, podziały administracyjne).
Semestr trzeci i czwarty to w większości praca w laboratorium komputerowym z oprogramowanie GIS (bazy danych, aplikacje GIS).
W trakcie specjalizacji przewidziane są dwa semestry języka angielskiego z ukierunkowaniem na terminologię oraz słownictwo GIS.
W ramach zajęć przewidziane są spotkania ze specjalistami GIS spoza Lublina, także z instytucji zajmujących się wdrożeniami.
Dzięki licencji edukacyjnej otrzymanej od firmy ESRI studenci będą mogli kształcić się na jednym z najlepszych istniejących na rynku systemów komercyjnych ArcView 9.2 z rozszerzeniami. UWAGA: Ponieważ licencję otrzymaliśmy już na rok akademicki 2008/2009 możliwe będą zajęcia dodatkowe już na pierwszym roku specjalizacji... żeby komputery nie stały bezczynne:).
I na koniec zła informacja: Jeżeli jest to druga lub kolejna specjalizacja jest odpłatna na zasadach ogólnych. W tym roku akademickim jest to 350 zł za semestr. Nie powinno się to zmienić. Zostaną podjęte starania o dofinansowanie specjalizacji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (EFS) w ramach dużego pakietu "Geohistoria". Nie można jednak zagwarantować, że koszty specjalizacji zostaną pokryte, gdyż jest to konkurs. W każdym razie szanse są... trzeba z nich korzystać.
Kilka linków "gisowych"...
Podręcznik do systemów informacji geograficznej dla historyków (na razie tylko po angielsku)
Internetowy plan miasta Żory
Doskonała łotewska mapa turystyczno-krajoznawcza
Historyczny GIS na uniwersytecie w Portsmouth
Jedna z ważniejszych polskich stron "gisowych"
Geoportal Tatry
Plan miasta Krakowa (web-gis)
Internetowy plan miasta Tychy (web-gis)
Studeci zainteresowani bardziej szczegółową informacją i udziałem w specjalizacji proszeni są o kontakt z:
dr Bogumił Szady
e-mail: szady@kul.lublin.pl
kom. 660089782
gg
.
© Bogumił Szady, 2008